Standardizacija nije ništa više od „odabira“ aktivnosti i čina pojednostavljenja fenomena koji bi inače bio složeniji ukoliko je prepušten sam sebi.
Postoje brojni primjeri prirodne standardizacije u ljudskoj istoriji: jezik, pisanje, mnogi oblici alata i priključaka, kao i ceremonije i drugi društveni rituali. Ovi aspekti života su bili standardizovani i postepeno se širili sa osobe na osobu preko širokih geografskih područja. Jezik je istaknut primjer, ilustruje kako prednosti, tako i ograničenja standardizacije.
Kako je ljudsko društvo postajalo sve sofisticiranije, ljudi su počeli da koriste standardizaciju kako bi namjerno izgradili temelje svojih društava i kultura - sistemi brojanja, težina, mjere (jedinica dužine, volumen i masa), valuta i drugo.
STANDARDIZACIJA DANAS
Kada govorimo o standardizaciji danas, ona se uglavnom odnosi na aktivnosti koje je čovjek kreirao. Kao što je tehnologija napredovala i standardizacija je proširena u pogledu obima, tj. mnoštva standarda čija je suština bila postizanje univerzalno prihvatljivog kvaliteta.
Riječ "standard" pokriva širok spektar. Ova riječ se koristi u različitim aspektima industrije, društva i života. Dok standardi obrađeni na našoj prezentaciji uglavnom spadaju u kategoriju "dokumentovanih standarda", standardi su se proširili širom različitih oblasti kao što su: društvo, poljoprivreda, dobra poslovna praksa, pružanje usluga i drugo.
Kao što je već navedeno – standardizacija je pojednostavljenje. Temelj standardizacije je da se pojednostavljuju određene aktivnosti koje bi inače postale previše kompleksne ukoliko bi bile prepušteni sami sebi. Pojednostavljenje dovodi do smanjenja troškova i povećanja efikasnosti i kvaliteta.
PREDNOSTI STANDRADIZACIJE
-
Bolja raspodjela odgovornosti i zaduženja, čime se postiže bolja produktivnost;
-
Potpuna organizacija rada;
-
Efikasna evaluacija zaposlenih;
-
Posedovanje realnih podataka o poslovanju;
-
Kontrola svih proizvodnih/uslužnih procesa i dokumentovanje tih procesa;
-
Poverenje tržišta u kvalitet proizvoda/usluge,
-
Mogućnost saradnje sa klijentima, kod kojih je obavezan uslov za saradnju primena standarda;
-
Mogućnost učešća na tenderima na kojima se primjena standarda ISO 9001 stavlja kao obavezan ili poželjan uslov za učešće;
-
Posedovanje međunarodnog sertifikata koji garantuje kvalitet, posvećenost očuvanju životne sredine ili odgovorno postupanje prema zaposlenima.
POSTUPAK UVOĐENJA STANDARDA U 10 JEDNOSTAVNIH KORAKA
-
Kontaktiranje NACOR-a radi dobijanja svih potrebnih inforacija;
-
Donošenje odluke o početku postupka standradizacije;
-
Posete naših konsultanata radi dogovora u vezi dinamike rada;
-
Druga poseta naših konsultanata radi analize stanja (radnih procesa, organizacione strukture i drugih parametara)
-
Kreiranje nacrta potrebne dokumentacije (procedura, uputstava i obrazaca);
-
Izrada finalne dokumentacije;
-
Obuka zaposlenih za primenu dokumentacije u radu;
-
Organizacija sertifikacione provjere;
-
Prisustvo na sertifikacionoj proveri;
-
Dodela međunarodnog sertifkata.
Za više informacija, ne oklevajte da nas kontaktirate.